Haberler

AR-GE Projelerinizde Uzman Mühendis Kadromuzla Hizmetinizdeyiz

Investa Proje ve Yatırım Merkezi olarak, orta ve büyük ölçekli bir çok müşterimizin, teknik raporlarını hazırlayıp danışmanlığını üstlendiğimiz Ar-Ge projelerinde, yüksek bir başarı yüzdesine ulaşmış bulunmaktayız.
 
Şirketimiz özellikle TÜBİTAK-TEYDEB projeleri konusunda uzmanlaşmış bir mühendislik firmasıdır. Ayrıca firmamızın, Kalkınma Ajansları ile KOSGEB Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Programlarında da birçok başarılı projesi bulunmaktadır.
 
TÜBİTAK programlarında proje hazırlama süreci, müşteri firma ile yapılan ön görüşme ile başlamakta sözleşme aşamasında resmiyet kazanmaktadır. Devam eden süreçte, ekibimizden ilgili projeye atanan Proje Mühendisi firma yetkilileri ile periyodik toplantılar yapmakta ve detaylı bir teknik proje raporu hazırlanmaktadır. Bu süreçte, ekibimiz, projenizin en üst düzeyde desteği alabilmesi için kapsamlı bir bütçe çalışması da gerçekleştirmektedir.
 
Proje hazırlık sürecini takiben, firma onayı alınmakta ve hazırlanan proje PRODİS sistemi üzerinden kuruma sunulmaktadır. Yaklaşık bir aylık süreç içerisinde ön değerlendirme gerçekleştirilmekte, projenin ön değerlendirmeden geçmesi durumundaysa projeye hakem atamaları yapılmaktadır.
 
Projelere atanan hakemlere yapılan sunumlar, firmamız tarafından hazırlanmakta, ayrıca bu sunumlara en az bir mühendisle katılımda bulunulmaktadır. Sunumların yapılmasını takiben, projeye atanan hakemlerin raporları ilgili komitelerde görüşülmekte ve projeye destek kararı çıkması durumunda TÜBİTAK ile sözleşme aşamasına geçilmektedir. Genel olarak, sistem üzerinden başvurunun yapılmasından, sözleşme aşamasına geçilmesine kadar olan süre ortalama 3 aydır.
 
Projenin  onaylanması ile birlikte, proje takibi sürecine geçilmektedir. Bu süreçte, bir yılda iki dönem olmak üzere teknik ve mali raporlar hazırlanmaktadır.
 
Firmamızın TÜBİTAK projelerindeki hizmet içeriği şu şekildedir:
 
1. Proje Konusunun Belirlenip, Proje Öneri Bilgileri Raporunun (AGY-101) Hazırlanması
 
2. Hakem Sunumlarının Hazırlanması

 
3. Hakem Sunumlarına Katılım


4. Teknik Ara Raporların (AGY-301) Hazırlanması
 
5. İzleyici Sunumlarının Hazırlanması
 
6. İzleyici Sunumlarına Katılım
 
7. Proje Sonuç Raporunun Hazırlanması

 
8. Proje Sonuç Raporu Sunumunun Hazırlanması

 
9. Proje Sonuç Raporu Sunumuna Katılım
 
10. Proje Sürecinde Genel Danışmanlık (Soru-Cevap) Hizmeti
 
11. Proje Bütçe Revizyon Talepleri